ÚVOD   TLAČ   Facebook oficiálne stránky
ŠKOLA, ZDRAVIE, CIRKEV
KULTÚRA
ŠPORT
ORGANIZÁCIE
SLUŽBY V OBCI
FIRMY V OBCI
ZDRUŽENIA OBCÍ
WEBKAMERA - areál Piesky
POČASIE
ODKAZY
popovice
zs kalnica
pohostinstvo Potoček
zlaty erb
babyburza.sk
SAMOSPRÁVA
POVINNÉ ZVEREJŇOVANIE
RÔZNE
UŽITOČNÉ INFO
GALÉRIE

Najnovšie galérie:


Detské ihrisko
jar 2020
________________________


Stavanie mája
30.04.2020
________________________


Dezinfikovanie
18.04.2020
________________________


75.výročie oslobodenia obce
09.04.2020
________________________


Zhromaždenie obyvateľov obce
28.02.2020
________________________


Tradičná obecná zabíjačka
15.02.2020
________________________


Poľovnícky ples
18.01.2020
________________________


Divadelné predstavenie
26.01.2020
________________________


Santabus
11.12.2019
________________________


Vianočný koncert
7.12.2019
________________________


Mikuláš
6.12.2019
________________________


Úcta k starším
17.11.2019
________________________


101.výročie ukončenia
1. Svetovej vojny
10.11.2019
________________________


Hody v Kálnici
26.10.2019
________________________Články / Včelársky rok 2011 kálnických včelárov

  14.1.2012 Včelársky rok 2011 kálnických včelárovV našej obci sa rok 2011 vydaril.Včielky pracovali statočne,rok bol priaznivý na nektár,ale bola aj medovica.A tak spoluobčania si majú čím utužiť zdravie.

V ZO N.M.n.V. je organizovaných 152 včelárov a včeláriek a zazimovali sme 1681 včelstiev.Z tohto počtu Kálnický včelári zazimovali 210 včelstiev ,väčšia časť sa nachádza na trase náučného chodníka.

Bednárik Dušan 5 rodín
Bolech Jaroslav 3 rodiny
Borcovan Miroslav Ing. 12 rodín
Dlhopolec Ján 8 rodín
Dovina Pavel 7 rodín
Jakuš Milan 18 rodín
Líška Rudolf Ing. 4 rodiny
Krchnavý Ivan 3 rodiny
Pavllech Jám 20 rodín
Pavlech Ľuboš 10 rodín
Pavlechová Anna 10 rodín
Pažitný Jaroslav 9 rodín
Pažitná Emília 5 rodín
Potoček Vladimír 13 rodín
Rabatín Alexander 40 rodín
Šimo Jaroslav 4 rodiny
Urban Stanislav 8 rodín
Valovič Tibor 31 rodín

Vďaka úspešného včelárenia bude túto zimu dostatok ovocia ale aj medu na vianočnom stole.Prezentácia ovocia a medu bola aj na výstave cez hody.Tuná sa prezentovali medom 4.včelári :Pavlech Ján,Rabatín Alexander,Borcovan Miroslav Ing.,Valovič Tibor.Včelári med darovali žiakom našej školy a škôlky.

Týmto práca Kálnických včelárov nekončila.Bolo potrebné dorobiť 3.etapu chodníka,čo sa aj podarilo už v mesiaci máji ,bolo treba obrezať kríky a pokosiť trávu po trase chodníka.Boli sme na návšteve vo Výskumnom ústave rastlinnej výroby v Piešťanoch a nielen včelári,ale aj žiaci Kálnickej školy ,bolo možné vydieť priestory génových buniek zo semenami,dostali sme sadenice priamo u. nych pestovaných liečiviek a trvaliek.Ich pracovníci pri príležitosti 60.výročia boli oboznámený prednáškou od T.Valoviča o našom chodníku,našej obci a o liečivých účinkoch včelých produktov.Dohodla sa ďalšia spolupráca na rok 2012.Ich ústav propagoval Kálnicu a Kálnický 1. náučný chodník J.M.Hurbana zo Slovenska až na Kréte.Za dobre rozbehnutú spoluprácu im ZO N.M.n.V. udelila Zlatú včelársku plaketu.

Po dokončení náučného chodníka treba poďakovať Kálnickým včelárom,spoluobčanom a obecnému úradu Kálnica.Každá podaná ruka bola dobrá. Ď a k u j e m e .

Celková hodnota náučného chodníka 9 408 €.
EÚ cez Slovenský zväz včelárov nám prispela čiastkou 3 200 €

Ostatné peniaze boli na úpravu terénu a iné náklady.Vďaka už menovanej iniciatíve najmä kálnickych včelárov a spoluobčanov bolo dielo dokončené a slúži širokému okoliu a nielen spoluobčanom,čo nás tvorcov veľmi teší.

Môžme sa pochváliť účasťou :
V roku 2010 chodník s doprovodom navštívilo 262 návštevníkov z toho 154 detí a žiakov a 108 dospelých.
V roku 2011 187 návštevníkov z toho 163 detí a žiakov a 24 dospelých.
Spolu 449 návštevníkov z toho 317 detí a žiakov a 132 dospelých.
Keď k tomu pripočítame účastníkov pri otvárení chodníka cca 80 detí a dospelých, kde otvorenie prebehlo okrem iných funkcionárov za prítomnosti nášho pána predsedu Ľudovíta Gála ,včelnice navštívilo spolu 529 návštevníko.Záujem o chodník je v skutočnosti veľké ďakujem tvorcom tohto diela.

Treba len veriť,že okolité školské zariadenie aj naďalej budú prejavovať záujem o prednášky na školách a po našom náučnom chodníku,kde sa podáva výklad o Kálnici, o prírode ako aj o možnostiach včelárenia a užitočnosti včielok v prírode a pre človeka samého.Tešíme sa na Vašu návštevu včelárov ako aj nevčelárov, ale najmä detí a žiakov zo škôl v roku 2012 a prajem všetkým včelárom veľa medu, zdravie a pohodu v roku 2012.

ZO Nové Mesto n.V. však nežije len náučním chodníkom.Členom našej organizácie ležia na srdci aj ostatné včelárske ,,majetky,,.Zaujímajú sa o budovu SZV, Slatinu ale najmä o skanzem na kráľovej. Každoročne sa snažíme nečo na Kráľovej zveladiť,ale i opraviť a tak udržať paseku rodine Moravčíkovej ktorá na paseke otročí v prospech historie a za včelárov v slušnom stave.

Skeptici naše zariadenia nevidia v ružovom.Viac by som očakával od včelárov čo do iniciatívy ako i nespokojnosti od organizácií z okresu Senec.Som však snílek a verím že vyhliadku na najbližšie obdobie sa od výkonného výboru dozvieme skôr ako až na VZ prípadne pri príležitosti 80 výročia založenia paseky.

Členovia našej organizácie chodia každoročne brigádovať na Královú už viacej rokov,od doby kedy som bol vo VV SZV,a burcoval som v okrese Trenčín aj iných, čo nebolo bez odozvy a všetci čo tam boli,pochopili,že jedna rodina takýto areál nemôže zachrániť.Skúsme spojiť svoje sily a do osláv 80.výrocia na budovách spravme nové rýny.Viem že nie sú peniaze na účte ,no hladajme spoločne.Každý máme nejakú profesiu,pomôžme a zachránme naše dedičstvo po našich predchodcoch.Viem,že nie všetci včelári majú pochopenie pre naše včelárske bohatstvo i keď nie hmatateľné,ale predaj nie je vždy najlepšie riešenie.Skúsme vyzbierať po organizáciách najmenej po 5 € na každého člena a venujme to na záchranu skanzemu a keď najde financie aj predseda s VV SZV,verím že do osláv neopravíme len rýny ale aj ...

Keď sme začali chodiť na Královú bolo nás na 2. autá.Zorganizovali sme zájazd na Královú , kde účastníci zájazdu videli Královú aj z inej stránky a pomohlo.V roku 2010 sme boli 2x na Královej a okrem iných prác prednostne sa opravovali strechy, naše manželky očistili múzeum,ošetrovali kríky.

V roku 2011 sme mali na Královej dve brigády.Na prvej sa zúčastnilo 11 brigádnikov.Ku koncu brigády prišla silná búrka,blesky zničili niekoľko stromov a tak sme prislúbili, že prídeme pomôcť škody zlikvidovať.A tak 13.8.2011 sme boli zova na brigáde v počte 18 brigádnikov a rozčiesané stromy, ktoré ohrozovali budovy sme rozrezali,potom nasledovali stromy a snety spadnuté na oplotení. Zostalo pár stomov ktoré sú suché v poraste. Chuť brigádnikov bola aj na odstránenie týchto stromov.Po konzultácii s členmi výboru, keď si myslíš že robíš dobre, nie je vždy dobre, sme od ďalšej brigády odstúpili.

Tibor Valovič
späť


 

© Obec Kálnica 2007 - 2018, administruje Miroslav Bušo a do roku 2014 aj Martin Markech
Svoje nápady a pripomienky nám posielajte na e-mail: webmaster@kalnica.sk