ÚVOD   TLAČ   Facebook oficiálne stránky
ŠKOLA, ZDRAVIE, CIRKEV
KULTÚRA
ŠPORT
ORGANIZÁCIE
SLUŽBY V OBCI
FIRMY V OBCI
ZDRUŽENIA OBCÍ
WEBKAMERA - areál Piesky
POČASIE
ODKAZY
popovice
zs kalnica
pohostinstvo Potoček
zlaty erb
babyburza.sk
SAMOSPRÁVA
POVINNÉ ZVEREJŇOVANIE
RÔZNE
UŽITOČNÉ INFO
GALÉRIE

Najnovšie galérie:


Hurbanova lipa
29.6.2020
________________________


Detské ihrisko
jar 2020
________________________


Stavanie mája
30.04.2020
________________________


Dezinfikovanie
18.04.2020
________________________


75.výročie oslobodenia obce
09.04.2020
________________________


Zhromaždenie obyvateľov obce
28.02.2020
________________________


Tradičná obecná zabíjačka
15.02.2020
________________________


Poľovnícky ples
18.01.2020
________________________


Divadelné predstavenie
26.01.2020
________________________

Hviezdicový výstup ku Slovanskému dvojkrížu na Ostrý vrch

    Dňa 1. septembra, na Deň Ústavy Slovenskej republiky, konalo sa stretnutie pri Slovanskom dvojkríži na Ostrom vrchu v Kálnici. Na rozdiel od vlaňajšieho stretnutia, kedy účastníkov vítalo nepriaznivé počasie tento rok bolo počasie na jednotku a stretnutie absolvovalo v priebehu podujatia viac ako 200 registrovaných účastníkov, ktorí obdržali pamätné listy a zapísali sa do pamätnej knihy. Pôvodný drevený Slovanský dvojkríž bol na Ostrom vrchu za pomoci obce postavený ešte v roku 2007. Bol to návrh a dielo majstra rezbára Mgr. Ferdinanda Bolebrucha. V tej dobe to bol najvyšší známy drevený Slovanský dvojkríž na Slovensku. Od roku 2011, výstup k nemu už nadobudol charakter hviezdicového turistického výstupu, ktorého 8. ročník sme teraz absolvovali. Tento pôvodný drevený dvojkríž, počas víchrice v roku 2014, bol vyvrátený a následne nahradený pevnejším a mohutne ukotveným novým dubovým Slovanským dvojkrížom, s ktorým veríme, že žiaden vrtoch počasia nepohne. Postupne na tomto mieste bola vybudovaná pekná vyhliadková terasa, doplnená vyrezávanými informačnými tabuľami o okolitom Považskom kraji.
    Program stretnutia sa začal spevom Slovenskej štátnej hymny. Nasledovali príhovory zástupcu starostu obce Ing. Milana Ďuriša, predsedu MO MS Kálnica Ing Miroslava Borcovana a Mgr. Ferdinanda Bolebrucha. Medzi príhovormi vystúpil miestny spevácky súbor Šípkári, ktorý zaspieval Matičnú hymnu a niekoľko ľudových piesní ospevujúcich Kálnicu a kálnický chotár. Po ukončení oficiálneho programu, stretnutie pokračovalo voľne pri ohnisku na neďalekej Turistickej útulni na Izbe pod Ostrým vrchom. Vďaka sponzorstvu Mgr. Michala Fenika f. Kellys Bike park Kálnica, vo forme darčeka, výborného guľáša, piva a kofole ako aj prineseným osobným zásobám, dobrá nálada nedala na seba dlho čakať. Umocnená bola spevmi speváckej skupiny Miestneho odboru Matice slovenskej /MO-MS/ z Kálnice "Šípkari" s harmonikárom Igorom Jelínkom a krstom 3. CD Šípkárov pod názvom „Rodný kraj“. Veľmi cenná bola i účasť členov MO-MS z Nesvád, najväčšej obce so slovensko -maďarským obyvateľstvom v komárňanskom okrese.
    Organizátorom podujatia ktorým bola Obec Kálnica, turistický oddiel TJ Zavažan, Miestny odbor Matice slovenskej i firma Kellys Bike Kálnica, patrí úprimné poďakovanie za prípravu a zabezpečenie akcie. Akcia sa uskutočnila už tradične i s finančnou podporou Matice slovenskej.

pamätný list spevokol Šípkari krst CD účastníci

    Foto: Ján Valovič
Ing. Samuel Jelínek


 

© Obec Kálnica 2007 - 2020, administruje Miroslav Bušo a do roku 2014 aj Martin Markech
Svoje nápady a pripomienky nám posielajte na e-mail: webmaster@kalnica.sk