ÚVOD   TLAČ   Facebook oficiálne stránky
ŠKOLA, ZDRAVIE, CIRKEV
KULTÚRA
ŠPORT
ORGANIZÁCIE
SLUŽBY V OBCI
FIRMY V OBCI
ZDRUŽENIA OBCÍ
POČASIE
ODKAZY
popovice
zs kalnica
pohostinstvo Potoček
zlaty erb
babyburza.sk
SAMOSPRÁVA
POVINNÉ ZVEREJŇOVANIE
RÔZNE
UŽITOČNÉ INFO
GALÉRIE

Najnovšie galérie:


Výročie oslobodenia obce
04.2021
________________________


Testovanie COVID-19
23.01.2021
________________________


Odhŕňanie snehu
01.2021
________________________


Mikulášsky večer
4.12.2020
________________________


Najkrajšia predzáhradka
22.10.2020
________________________


TJ Zavažan, prípravka
3.9.2020
________________________


BIKEFEST 2020
4.9.2020
________________________


Hurbanova lipa
29.6.2020
________________________


Detské ihrisko
jar 2020
________________________Články / Mena euro na Slovensku
  14.8.2008 Mena euro na Slovensku


    Vážení občania,
    žijeme v dobe plnej zmien, ktoré významne ovplyvňujú budúcnosť našej krajiny. Pred pár rokmi sme ani netušili, že sa jedného dňa bude v Európe platiť spoločnou menou.
    Od 1. januára 2009 sa euro stane oficiálnou menou Slovenskej republiky a staneme sa 16. členom eurozóny. Euro je v súčasnosti spoločná mena 15 krajín eurozóny: Belgicka, Cypru, Fínska, Francúzska, Grécka, Holandska, Írska, Luxemburska, Malty, Nemecka, Portugalska, Rakúska, Slovinska, Španielska, Talianska. So súhlasom Európskeho spoločenstva sa euro používa aj v Monaku, San Maríne a vo Vatikáne. Euro ako jedinú platnú menu používajú aj Andorra, Čierna Hora a Kosovo.
    V auguste 2008 už bude možné vidieť dvojaké cenovky - t. j. všetky ceny budú zobrazované v korunách a v eurách prepočítané konverzným kurzom. Konverzný kurz určuje Rada Európskej únie. Dňa 8.7.2008 bol stanovený konverzný kurz slovenskej koruny voči euru na úrovni 30,1260 SKK/EUR.
    Je to kurz, ktorý je od svojho vyhlásenia nemenný a podľa neho sa prepočítajú všetky hodnoty v korunách na eurá:
    * ceny v obchodoch,
    * mzdy, dôchodky, sociálne dávky,
    * bankové účty, faktúry
    * cenové ponuky, katalógy atď.

    Ceny budú prepočítané podľa konverzného
kurzu a zaokrúhlené na najbližší eurocent.

    Eurové bankovky a mince
    Existuje sedem eurových bankoviek: 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5 eur a osem eurových mincí v hodnote: 2 eurá, 1 euro a 50, 20, 10, 5, 2, 1 centov.
    Používanie eurobankoviek a euromincí
    Všetky eurové bankovky sú jednotné na celom území eurozóny. Euromince sa líšia svojou rubovou stranou a to z dôvodu, že všetky krajiny mali možnosť pri výrobe mincí uplatniť na nich svoje národné motívy. Všetky mince, bez ohľadu na rubovú stranu, sú rovnako platné vo všetkých krajinách eurozóny
    Aký je rozdiel medzi EUR a eurá?
    Vzťah medzi slovami EUR a euro je podobný ako medzi slovami SKK a koruna. EUR je teda medzinárodne používaný kód meny, ktorej názov je euro.
    Používanie skratiek a znak € nie je upravené, každý sa rozhodne sám, či bude používať označenie EUR, eur alebo, podobne ako sa do 31.12.2008 sám rozhoduje, či používa SKK, Sk, alebo koruna.
    Predzásobenie
    Od decembra 2008 si budeme môcť na poštách a v bankách kúpiť štartovacie balíčky mincí v hodnote 500 korún. K eurovým bankovkám sa dostaneme v bankomatoch už 1. januára 2009 alebo pri výmene hotovosti v banke.
    Odporúčanie pre občanov – upozornenie !
    V súvislosti s blížiacim sa zavedením eura splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Igor Barát, Národná banka Slovenska a Prezídium Policajného zboru SR považujú za potrebné upozorniť občanov, že pravidlá, termíny a možnosti na výmenu slovenských bankoviek a mincí za eurovú hotovosť po zavedení eura na Slovensku sú nastavené tak, aby občania mali čo najmenej úloh a povinností.
    Výmenu korún za eurá budú robiť len banky priamo vo svojich pobočkách.
    Týmito službami ani ich sprostredkovaním nebudú poverené žiadne osoby, ktoré by mali navštevovať obyvateľov v domácnostiach.

    S cieľom predísť problémom pri výmene korunovej hotovosti občanom sa odporúča:
    1. Uložte si svoje úspory na účet ešte pred zavedením eura. Koruny na účte banka automaticky zmení na eurá bez akýchkoľvek poplatkov. Ponuky od neznámych osôb na výmenu „výhodnejším“ kurzom musia byť podozrivé, nakoľko sa s nimi spája riziko šírenia falošných peňazí.
    2. Vyhnite sa výmenám na ulici, alebo ponukám od osôb vydávajúcich sa za predstaviteľov bánk, samospráv, alebo iných inštitúcií.
    Ako si vymenime peniaze?
    Do 16. januára 2009 budeme môcť platiť v hotovosti korunami aj eurami. Obchody však budú vydávať iba eurá. Po tomto termíne si budeme môcť peniaze bezplatne zameniť:
     - v bankách – bankovky do 31.12.2009, mince do 30.6.2009
     - v Národnej banke Slovenska – bankovky neobmedzene, mince do 31.12.2013
    Po 19.1.2009 môžu banky obmedziť bezplatnú výmenu korunových bankoviek a mincí.
    Po zmene meny prepočítajú zamestnávatelia dohodnuté mzdy z korún na eurá automaticky a bez poplatkov a zaokrúhlia ich na najbližší eurocent.
     Od druhej polovice roka 2008 sa budú uvádzať sumy dôchodkov v korunách a zároveň na informáciu aj v eurách. Po príchode novej meny sa bude zaokrúhľovať s presnosťou na dve desatinné miesta na eurocenty.
    V prípade dôchodkových dávok a sociálnych dávok sa však urobí výnimka a zaokrúhľovať sa bude vždy smerom nahor v prospech občana – dôchodcu.
    Súčasťou informačnej kampane Ministerstva financií Slovenskej republiky s cieľom čo najlepšie pripraviť občanov na príchod eura budú aj tzv. eurokalkulačky. V špeciálnej obálke ich zadarmo dostane asi dva milióny slovenských domácností. Nájdete ich v jeseni vo svojej poštovej schránke spolu s brožúrkami informujúcimi o súvislostiach so zavedením novej európskej meny.
    Kalkulačky, ktoré budú mať v sebe naprogramovaný konverzný kurz veľmi jednoducho prepočítajú koruny na eurá a naopak. Výsledná suma v obidvoch menách sa zobrazí na dvojriadkovom displeji.
Emília Krchnavá
 
späť


 

© Obec Kálnica 2007 - 2020, administruje Miroslav Bušo a do roku 2014 aj Martin Markech
Svoje nápady a pripomienky nám posielajte na e-mail:webmaster@kalnica.sk