ÚVOD   TLAČ   Facebook oficiálne stránky
ŠKOLA, ZDRAVIE, CIRKEV
KULTÚRA
ŠPORT
ORGANIZÁCIE
SLUŽBY V OBCI
FIRMY V OBCI
ZDRUŽENIA OBCÍ
POČASIE
ODKAZY
popovice
zs kalnica
pohostinstvo Potoček
zlaty erb
babyburza.sk
SAMOSPRÁVA
POVINNÉ ZVEREJŇOVANIE
RÔZNE
UŽITOČNÉ INFO
GALÉRIE

Najnovšie galérie:


Výlet do Klíže
3.8.2022
________________________


Baškatour 2022
21.7.2022
________________________


75.výročie TJ Zavažan
25.6.2022
________________________


BIKEFEST
3.-5.6.2022
________________________


Stavanie Mája
30.4.2022
________________________


Vzorkovník drevín
4.4.2022
________________________Fotogaléria /

09.04.2020 • 75.výročie oslobodenia obce
Nezabudli sme... skromná spomienka a vzdanie úcty a vďaky osloboditeľom k 75.výročiu

Vážení spoluobčania, 6. apríla 2020 si pripomíname významné výročie v živote našej obce. Uplynie 75 rokov odo dňa, kedy vpočas druhej svetovej vojny z našej obce odišlo nemecké okupačné vojsko a naša dedina bola oslobodená od nemeckej fašistickej nadvlády.Stalo sa tak v posledných dňoch najhroznejšej vojny v histórii ľudstva.
6. apríla 1945 doviedol prvé rumunské hliadky na Sochoň pán Ján Šicko, ktorý sa krátko predtým presťahoval na Pavlusovú kopanicu . Hliadky boli súčasťou 40. sovietskej a 4. rumunskej armády a so znalosťou terénu pána Šicku sa vyhli zamínovaným poliam a dostali sa do Kálnice bez obetí na ľudských životoch. Nemci ustúpili bez boja a po vstupe osloboditeľov v dedine zavládla obrovská radosť, lebo Kálničania boli radi, že boj o obec nebol veľký a dlhý. Pri oslobodzovaní našej obce nevznikli veľké škody na majetku a ľudských životoch. K silnejšej streľbe došlo len pri Rakoľuboch, ktoré Nemci ostreľovali mínometnou paľbou z Kamenca a usmrtili tam 11 rumunských vojakov. Ich bojoví druhovia im na pamiatku zhotovili pravoslávny kríž, na ktorom sú slová : „Ty pútnik, zastav sa na jednu minútku a pomodli sa za rumunských vojakov, ktorí padli v roku 1945 na Slovensku.„

m1.jpg
m2.jpg
m3.jpg
m4.jpg


počet zobrazení od 9.4.2020: 2032x 


Vážení spoluobčania! Naša generácia nie je priamým účastníkom týchto hrôzystrašných neľudských udalostiach druhej svetovej vojny a vie o nich zväčša len z filmov a rozprávania našich najstarších spoluobčanov. My si totiž dnes ťažko vieme predstaviť, že by sme mohli nežiť v mieri a že by bola situácia, v ktorej by sme každú chvíľu mohli obetovať alebo stratiť svoj život za slobodu úplne neznámych ľudí. Koľko však bolo takých ľudí v čase vojny to dnes už nikto nespočíta. Chápeme, že vtedy boli iné časy, podmienky, že boli bojujúci vojaci. Ale ani im nik nedá život ešte raz. A nado všetky pochybnosti ale aj oni chceli žiť, o to viac, že vedeli, že koniec vojny bol tak blízko. Aj v tomto spočívajú utrpenie, hrôzy a nezmyselnosť vojny. Vážme si preto, že žijeme v pokojných a mierových časoch a podmiekach a spomeňme si dnes na tých, ktorí obetovali svoj život za náš dnešok v mieri. V týchto dňoch, keď sa začína nová jar – nový život skloňme sa s úctou a vďakou pri spomienke na nich rovnako ako pri spomienke na tých všetkých, ktorí sa stali obeťou hrozných a nezmyselných vojnových udalostí.
Česť a sláva ich pamiatke!

Mgr. Iveta Poluchová
starostka obce


 

© Obec Kálnica 2007 - 2020, administruje Miroslav Bušo a do roku 2014 aj Martin Markech
Svoje nápady a pripomienky nám posielajte na e-mail:webmaster@kalnica.sk