ÚVOD   TLAČ   Facebook oficiálne stránky
ŠKOLA, ZDRAVIE, CIRKEV
KULTÚRA
ŠPORT
ORGANIZÁCIE
SLUŽBY V OBCI
FIRMY V OBCI
ZDRUŽENIA OBCÍ
POČASIE
ODKAZY
popovice
zs kalnica
pohostinstvo Potoček
zlaty erb
babyburza.sk
SAMOSPRÁVA
POVINNÉ ZVEREJŇOVANIE
RÔZNE
UŽITOČNÉ INFO
GALÉRIE

Najnovšie galérie:


Športovo zábavné popoludnie
04.09.2021
________________________


Výstup k dvojkrížu
01.09.2021
________________________


Výročie SNP
27.08.2021
________________________


DOD v Klube dôchodcov
21.08.2021
________________________


Čistenie cintorína
26.04.2021
________________________


Čistý revír = Čistá príroda
24.04.2021
________________________


Výročie oslobodenia obce
04.2021
________________________


Testovanie COVID-19
23.01.2021
________________________


Odhŕňanie snehu
01.2021
________________________


Mikulášsky večer
4.12.2020
________________________Obec v médiách / 7.2.2005 - Ski Centrum Kálnica - lyžiarsky areál Piesky
Článok z Trenčiankych novín, 7.2.2005

Ski Centrum Kálnica - lyžiarsky areál Piesky

    Lyžiarske stredisko PIESKY patrí medzi najznámejšie v Európe i vo svete najmä pre technické parametre a kvalitný trávnatý porast využívaný na lyžovanie na tráve. Aj preto Medzinárodná lyžiarska federácie FIS už v roku 1992 zverila skúsenému organizačnému štábu prípravu majstrovstiev sveta juniorov, v roku 1994 majstrovstvá Európy a nakoniec v roku 1995 aj majstrovstvá sveta seniorov. Všetky podujatia boli po organizačnej stránke hodnotené predsedníctvom FIS a zahraničnými delegáciami na vysokej úrovni.

    Neustálym dobudovávaním športového areálu sa vytvárajú podmienky na rekreačné využitie širokou verejnosťou v zimných i letných mesiacoch. Svahy majú málo členitý povrch vyhovujúci hlavne lyžiarom začiatočníkom a rodinám s deťmi. Nenachádzajú sa na nich žiadne prekážky a majú dostatočný priestor na dojazdenie, čo ich bezpečnosť len zvyšuje. Jeden zo svahov má dĺžku 500 m a jeho celkové prevýšenie je 98 m. Vedľa sa nachádza aj 980-metrový svah pre obrovský a superobrovský slalom. Tu sú lyžiari v zime odkázaní iba na prírodný sneh.

Nádherný deň láka lyžiarov
    Do SKI CENTRA v Pieskoch sme odbočili z cesty v Rakoľuboch, vzdialenej len 5 km od diaľnice, smerom do Kálnice. Po prejazde obcou sme pokračovali dolinou, asi kilometer po odhrnutej ceste, ktorá nás zaviedla až do lyžiarskeho areálu. Počasie bolo nádherné, zjazdovka sa leskla v žiarivom slnku a s vrcholiacim poludním tu bolo stále živšie. Nečudo, veď nádherný deň polročných prázdnin treba využiť.
    Prvú snehovú nádielku lyžiarske centrum dostalo v druhej polovici novembra minulého roku a začiatkom decembra sa začalo so zasnežovaním. Lyžiarske centrum sa totiž môže pochváliť aj touto vymoženosťou. „V doline je veľmi dobrá vlhkosť a cez zimu tu býva veľa studených dní, ale málo zrážok. Preto sa tu dá veľmi rýchlo vyrobiť technický sneh. Aj teraz v areáli tvorí zhruba tridsaťcentimetrovú vrstvu, na ktorú v posledných dňoch napadol prírodný sneh, čo je najlepšia kombinácia na vytvorenie stabilnej vrstvy snehu pre lyžiarov," prezrádza nám čo-to o dobrej lyžovačke konateľ spoločnosti Ladislav Šandor. Otvorenie lyžiarskej sezóny sa aj pre nevhodné počasie oneskorilo. Oficiálne sa tak stalo 20. januára, kedy si všetci lyžiari mohli zadarmo vyskúšať úplne nový lyžiarsky vlek.

Nový lyžiarsky vlek je práve v zábehu. Ak bude využívaný naplno, prepraví za hodinu 1200 lyžiarov.

Areál ponúka novinky
    „Doteraz sme lyžiarov na pravej strane svahu dopravovali na starom prenosnom lyžiarskom vleku, ktorý sa často kazil a prepravnou kapacitou asi sedemsto osôb už nevyhovoval stále sa zvyšujúcemu množstvu lyžiarov. Na vybudovanie nového lyžiarskeho vleku s hodinovou kapacitou tisícdvesto ľudí sme prostredníctvom grantu získali 100-tisíc Eur z Európskej únie. Vlek je v zábehu, takže nie je ešte využívaný naplno a lyžiari si musia naň zvyknúť. K dispozícii sú aj ďalšie dva vleky na ľavej strane svahu," spomenul prvú novinku Ladislav Šandor.
     Veľkou novinkou je aj elektronické snímanie lyžiara pri prechádzaní cez nový turniket, čím sa prešlo na čipové karty. „Dnes si návštevníci môžu vybrať hodinové, dvojhodinové i viachodinové lyžovanie, " hovorí konateľ. Teraz nám už bolo jasné, prečo sa lyžiari tak veľmi ponáhľali po jazde opäť k turniketu. Chceli za zakúpený lístok absolvovať čo možno najväčší počet jázd, pretože prvým prechodom cez turniket sa začína odratúvať čas. Každá čipová karta je zálohovaná stokorunou na celú lyžiarsku sezónu. Lyžiar ju však môže v ten istý deň, keď si ju kúpil, aj vrátiť. Vždy sa dá karta naprogramovať podľa momentálneho želania. „Pripravení sme aj na to, že sa klientovi môže karta stratiť. Ak si prinesie potvrdenku z pokladne, kde je vytlačené číslo čipovej karty, túto môžeme proti zneužitiu zablokovať," predstavuje novú vymoženosť Ladislav Šandor dodávajúc, že obslužný personál sa musel naučiť s touto novinkou narábať a aj lyžiarom sa neraz „podarí" kartu zničiť.

Pri nových turniketoch je stále plno. Lyžiari chcú naplno využiť svah za cenu ktorú si zaplatili.
Návštevníci bez problémov môžu zaparkovať auto na asfaltovom parkovisku s kapacitou do sto áut.


    Konateľ nezabudne pripomenúť, že okrem nového vleku urobili aj komplexnú rekonštrukciu večerného osvetlenia. „Po sedemnástej hodine si môže lyžiar na svahu prečítať aj noviny," naznačuje novú kvalitu, vyhovujúcu najprísnejším normám medzinárodnej lyžiarskej federácie a netají sa tým, že im to umožní zorganizovať aspoň medzinárodné preteky v slalome.
    S novým osvetlením sú spokojní aj častí návštevníci z Melčíc Matej Novák a Daniel Stránsky. „Chodievame sem preto, že je to najbližšie a teraz, keď vidíme, že je aj nové osvetlenie, bude to fajn. Dobrý je aj vlek, aspoň sa viac ľudí vyvezie na svah," chvália zmeny obaja návštevníci, ktorí si práve kúpili lístky a chystajú sa lyžovať.
    Realizácia všetkých spomínaných noviniek - lyžiarsky vlek, nové turnikety a kvalitné osvetlenie s prislúchajúcimi inžinierskymi sieťami prevádzkovateľa stáli 9,3 milióna korún, z toho štyridsiatimi percentami prispela EÚ.

S rodinou i bez nej
    Oslovili sme aj zopár lyžiarov, ktorí zdolali svah a hneď sa postavili do radu, aby prešli turniketom, nasadli na vlek a opäť sa vyviezli hore. Štefan Herceg si prišiel zalyžovať z Hlohovca. „Práve preto, že to nie je ďaleko, chodíme sem s celou rodinou cez víkendy. Iba dnes, pretože sú prázdniny, vybral som sa s dcérou, aby si ich trochu užila. Lyžuje sa dobre, svah je taký akurát pre rodinnú lyžovačku, čo nám veľmi vyhovuje."
     Hoci to nieje ani tak ďaleko, po prvý raz sem prišiel Peter Zelenák s predsavzatím, že tu bude chodiť pravidelnejšie. „Vyhovuje mi vzdialenosť, dobrá lyžovačka a aj ceny sú prijateľné." Pozrieť sa prišla tiež rodinka z neďalekej chaty, hoci sa s malými deťmi lyžovať nedá. Vylákalo ich množstvo ľudí a krásne počasie.
     Už pri príchode si návštevníci bez problémov môžu zaparkovať auto na asfaltovom parkovisku s kapacitou do sto áut. V športovom areáli nič nechýba k spokojnosti - ľudia si môžu oddýchnuť i zajesť v zateplenej hale, k dispozícii je aj pojazdný bufet, telefónny automat, splachovacie WC pre mužov i ženy so studenou i teplou vodou a na parkovisku je chemické pohotovostné WC. Poskytujú tu aj služby, ako je brúsenie lyží, sklzníc a hrán, rozbieha sa požičovňa lyží a aktívna je aj lyžiarska škola pre úplných začiatočníkov.

Valentínske prekvapenie
    Pripomíname, že organizátori každodenného lyžovania pripravujú pre návštevníkov veľké prekvapenie na Valentína, ktoré si určite nenechajte ujsť. A hoci lyžiarska sezóna je v týchto chvíľach ešte v plnom prúde, myslia už aj na to ako ju ukončia na snehu, o ktorom nepochybujú, že tento rok potrvá až do Veľkej noci. Vlani to bolo lyžovanie v maskách a verme, že v tomto roku bude posledné lyžovanie tiež veľmi veselé a plné zábavy.

     V lyžiarskom centre v Pieskoch sa lyžuje každý deň od 9. do 21. hodiny, teda spojené je denné lyžovanie s večerným. O všetkom, či už ide o podmienky na lyžovanie, prípadne prevádzkové a iné zmeny, sa včas dočítate na pravidelne aktualizovanej webstránke Ski Centra.

Na denné lyžovanie priamo nadväzuje večerné lyžovanie, ktoré ľuďom poskytuje nezabudnuteľné zážitky teraz už umocnené aj novým osvetlením.

Lyžiarsky areál PIESKY
    Nachádza sa na úpätí Považského Inovca v nadmorskej výške 245 m n. m, najvyšší bod leží vo výške 396 m n. m. Zjazdovky smerujú na sever a čiastočne na severovýchod. Podnebie je suché s nízkymi zrážkami a v zimnom období s priemernými teplotami - 5°C. Vo vzdialenosti asi šesť kilometrov sa nachádza rekreačné stredisko Zelená voda.

KÁLNICA
     Kálnica je podhorskou obcou, leži na západnom úpätí severnej časti Považského Inovca. Chotár je členitý a najvyšší je Vtáčí vŕšok v 910 m n. m. a najnižší bod leží vo výške 205 m n. m. Klimaticky patrí podstatná časť obce do mierne teplého, mierne vlhkého, vrcho-vinného (B5) a časť do mierne chladného obvodu (C 1). Priemerné ročné zrážky sa pohybujú od 550 - 600 mm.

TURISTIKA
    Turistický chodník vedie z Kálnice cez polámaný vrch na hrebeň Považského Inovca a po ňom sa dá pokračovať po červenej turistickej značke južne na Pánsku Javorinu (943 m n. m.) alebo severne na Inovec (1042 m n. m.). Asi 300 m pod hrebeňom je vybudovaný voľne prístupný turistický zrub, kde sa dá prenocovať i posedieť pri ohnisku, blízko je výborná pramenistá voda.

CYKLOTURISTIKA
    Do Kálnice vedie štvorkilometrová odbočka zo Štiavnickej alebo Vážskej cyklomagistrály v Kočovciach, časť Rakoľuby. Sústava lesných ciest vytvára vynikajúce možnosti aj pre horské bicykle. V lyžiarskom areáli PIESKY sú vybudované dve trate pre zjazdovú a pretekársku cyklistiku. Pripravuje sa prepojenie tejto cyklomagistrály na cyklotrasu spájajúcu obce Kálnicu, Selec, Mníchovu Lehotu a Soblahov, pokračujúcu až do Trenčína.

STRANU PRIPRAVILA: OĽGA KAJABOVAspäť


 

© Obec Kálnica 2007 - 2020, administruje Miroslav Bušo a do roku 2014 aj Martin Markech
Svoje nápady a pripomienky nám posielajte na e-mail:webmaster@kalnica.sk