ÚVOD   TLAČ   Facebook oficiálne stránky
ŠKOLA, ZDRAVIE, CIRKEV
KULTÚRA
ŠPORT
ORGANIZÁCIE
SLUŽBY V OBCI
FIRMY V OBCI
ZDRUŽENIA OBCÍ
POČASIE
ODKAZY
popovice
zs kalnica
pohostinstvo Potoček
zlaty erb
babyburza.sk
SAMOSPRÁVA
POVINNÉ ZVEREJŇOVANIE
RÔZNE
UŽITOČNÉ INFO
GALÉRIE

Najnovšie galérie:


Výročie oslobodenia obce
04.2021
________________________


Testovanie COVID-19
23.01.2021
________________________


Odhŕňanie snehu
01.2021
________________________


Mikulášsky večer
4.12.2020
________________________


Najkrajšia predzáhradka
22.10.2020
________________________


TJ Zavažan, prípravka
3.9.2020
________________________


BIKEFEST 2020
4.9.2020
________________________


Hurbanova lipa
29.6.2020
________________________


Detské ihrisko
jar 2020
________________________Články / Sviatok folklóru
  14.8.2008 Sviatok folklóru


    Pri príležitosti jubilejného 60. výročia ukončenia účinkovania Kálnického folklórneho súboru „BESEDA“, využili sme možnosť pozvať na vystúpenie účastníkov folklórneho festivalu „Akademická Nitra“ i k nám do Kultúrneho domu v Kálnici.
     Usporiadatelia festivalu našu ponuku prijali, a tak sme mali možnosť vidieť vystúpenie Slovenského umeleckého súboru Krajan - Vojvodina a skupinu gajdošov BEGPIPE CONSORT z Belgicka. Kto na vystúpení nebol, neuverí.
     Bol to fantastický zážitok umocnený úspešným vystúpením detí z materskej školy s programom vynášania Moreny. Cieľom ich vystúpenia bola ukážka programu, s ktorým reprezentovali našu obec i na folklórnom festivale v Krivosúd-Bodovke a ktorý väčšina občanov z Kálnice nemala možnosť vidieť. Veď priamo v nich vidíme pokračovanie v tradícii Besedy, za čo patrí poďakovanie p. učiteľkám Danke Krchnavej a Zuzke Škulcovej, ktoré ich vystúpenie pripravili. Pre zaujímavosť uvediem i niektoré údaje o účinkujúcich súboroch:
     SVKUS KRAJAN-VOJVODINA tvorí asi 30 aktívnych členov zložených zo stredoškolákov a študentov zo všetkých osád vo Vojvodine, kde sa hovorí po slovensky. Snaží sa o zachovanie slovenských piesní, zvykov i tradície slovenského folklóru na Dolnej zemi v Srbsku, vo Vojvodine. Zvlášť cenné a zvláštne na tomto súbore, popri prekrásnom vystúpení a ľúbozvučnej slovenčine, je šírenie a prezentácia i súčastného folklóru z rôznych častí Slovenska, ktorým šíria i národné povedomie doma.
     Pre zaujímavosť - ich slovenskí predkovia prišli na Dolnú zem v rámci kolonizácie neúrodnej zamokrenej pôdy pred viac ako 200 rokmi a doposiaľ si uchovali svoju reč, zvyky i hrdosť. V tejto oblasti pôsobil i p. farár Ondrej Peťkovský a t.č. v Laliči pôsobí p. farárka Vierka Batoriová, rod. Jelínková – rodáčka z našej obce.
     O belgickom súbore sme toho veľa nevedeli. Vedeli sme, že voľakedy i v Kálnici v rodine Hladkých hral niekto na gajdách. Preto im i zostala prezývka „gajdoš“. O to krajšie nás prekvapili majstrovskou hudbou na rôznych typoch gájd pri interpretácii viacerých druhov tradičnej ľudovej muziky z Belgicka.
     Na vystúpení 6 členov muziky bolo vidieť ich úžasné majstrovstvo v ovládaní tak zaujímavého a pre nás nezvyčajného nástroja.
     Čo je ale podstatné, Kálničania prekvapili i samotných účinkujúcich nielen účasťou, spontánnou kultúrnou atmosférou, ale i oceňovaním ich výkonu častým potleskom, čo bolo najkrajším vyjadrením uznania prítomných divákov.
(st)
 
späť


 

© Obec Kálnica 2007 - 2020, administruje Miroslav Bušo a do roku 2014 aj Martin Markech
Svoje nápady a pripomienky nám posielajte na e-mail:webmaster@kalnica.sk